|
|
Euroregion "Pro Europa Viadrina" leży na handlowo-komunikacyjnej trasie wschód-zachód (Rotterdam-Berlin-Warszawa-Moskwa). Do polskiej części Euroregionu należy 29 gmin o powierzchni ok. 6.000 km2 zamieszkałych przez ponad 400 tys. osób. Niemiecka część obejmuje tereny miasta Frankfurt nad Odrą oraz powiatów Märkisch Oderland, Oder-Spree o łącznej powierzchni 4.726 km2 zamieszkałe przez 449 tys. ludności.
Polsko-niemiecka granica ma 461 km. Odcinek graniczny Euroregionu wynosi 135 km i znajduje się na nim 6 przejść granicznych: 4 samochodowe i 2 kolejowe. Na przejściu granicznym Frankfurt nad Odrą-Świecko odprawia się połowę towarów przewożonych między Polską i Niemcami.
|
|
Współpraca przygraniczna na środkowym Nadodrzu rozpoczęła się w 1991 roku, po wprowadzeniu bezwizowego ruchu granicznego między Polską i Niemcami. Szczególne znaczenie miało podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Słubicami i Frankfurtem nad Odrą. We wrześniu 1992 r. otwarto w Słubicach wspólne, polsko-niemieckie biuro koordynacyjne "Pro Europa Viadrina", a w czerwcu następnego roku podpisano list intencyjny o utworzeniu Euroregionu.
W grudniu 1993 roku przedstawiciele Stowarzyszenia Środkowa Odra (Mittlere Oder), Stowarzyszenie Gmin Lubuskich Pogranicze oraz Związku Gmin Gorzowskich podpisali umowę o utworzeniu Euroregionu.
|
|
Działania w Euroregionie koncentrują się wokół turystyki, pomocy w wykorzystywaniu unijnych funduszy, transgranicznej współpracy gospodarczej i handlowej oraz wymiany młodzieży.
Symbolem integrującej się Europy jest w Euroregionie wspólna placówka naukowo-badawcza w Słubicach utworzona przez partnerskie uniwersytety: im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (UEV) - Collegium Polonicum. Głównym jej zadaniem jest wspieranie naukowej i kulturalnej współpracy między Polską i Niemcami, porzez prowadzenie badań nad regionami przygranicznymi i promowanie wiedzy o Polsce i krajach Europy Wschodniej.
Na terenie Euroregionu funkcjonuje wiele - zwłaszcza małych i średnich - firm. Główne skupiska przemysłowe to Gorzów (chemia, tekstylie, części samochodowe), Kostrzyn (papier), Eisenhüttenstadt (stal) oraz Rüdersdorf (materiały budowlane). Do najbardziej dynamicznie rozwijających się w tym regionie dziedzin należy handel. Zachodnia granica z Berlinem umożliwia bezpośrednie dojście do rynków Europy Środkowej oraz Zachodniej, a także do wykwalifikowanej siły roboczej i dobrze rozwiniętych terenów przemysłowych. Centra gospodarcze to miasta Gorzów, Kostrzyn, Słubice, Frankfurt nad Odrą i Eisenhüttenstadt.
Po obu stronach granicy organizuje się wiele imprez kulturalnych o charakterze transgranicznym. Gminy, szkoły i stowarzyszenia organizują co roku zawody sportowe, festyny i koncerty.
|
|
|
|