|
|
Nazwa Euroregionu, położonego na polsko-czeskim pograniczu, wywodzi się od najwyższego szczytu Jesioników - Pradziada (1491m n.p.m.). Obszar Euroregionu o powierzchni ok.4 tys. km2 zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców.
Po stronie polskiej obejmuje gminy z powiatów: Nysa, Prudnik, Krapkowice, Opole, Brzeg, a po stronie czeskiej - Bruntal i Jesenik.
|
|
Z inicjatywą pierwszego spotkania wyszły w 1990r. władze Jesenika, które w czerwcu w 1991 roku zorganizowały konferencję z udziałem przedstawicieli miast i gmin regionu jesenickiego oraz sąsiadujących miast i gmin województw opolskiego i wałbrzyskiego.
Dwie kolejne konferencje regionalne, w tym samym roku, poświęcone były przede wszystkim projektom planowanych przejść granicznych wraz z infrastrukturą celną i drogową. Przedstawiciele 9 polskich gmin zobowiązali się wtedy do utworzenia związku - partnera dla istniejącego już związku okręgu jesenickiego.
W 1992 roku przedstawiciele miast i gmin województw wałbrzyskiego i opolskiego podpisali z przedstawicielami miast i gmin czeskich "Porozumienie o ponadgranicznej współpracy wzajemnej" oraz "Deklarację o utworzeniu Ponadgranicznego Związku Miast i Gmin Czechy - Polska". Do porozumienia przystąpiły w sumie 22 miasta i gminy polskie i 16 czeskich, jednak inicjatywa ta nie została potem rozwinięta.
Zacieśniały się natomiast bezpośrednie kontakty regionu Nysy i Prudnika z sąsiadującymi regionami Jesenika i Bruntala. Jesienią 1992r. powołano Polsko-Czeską Komisję Samorządową ds. Współpracy Transgranicznej w tym rejonie, która funkcjonowała do maja 1996r. Współpracę partnerską w tym czasie podejmowały kolejne miasta i władze regionalne, które w czerwcu 1996r zawarły porozumienie o współpracy transgranicznej. Podpisali je: wojewoda opolski i starostowie powiatów: Bruntala, Jesenika, Opavy i Šumperka.
Umowę ramową o utworzeniu polsko-czeskiego euroregionu podpisali w lipcu 1997r. ze strony polskiej przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Gmin Dorzecza Osobłogi i Unii Turystycznej Ziemi Nyskiej, a ze strony czeskiej - przedstawiciele stowarzyszeń miast i gmin powiatów Bruntal i Jesenik.
Dla usprawnienia działalności polskiej części Euroregionu, w 2000 roku powstało Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu "Pradziad", które tworzą gminy: Biała, Głogówek, Głuchołazy, Korfantów, Krapkowice, Lubrza, Łambinowice, Nysa, Paczków, Pakosławice, Prószków, Prudnik, Olszanka, Opole, Strzeleczki, Walce i Zdzieszowice.
|
|
Zgodnie z umową, celem działań w Euroregionie jest wspieranie współpracy w rozwoju gospodarczym i podnoszeniu poziomu życia; planowaniu przestrzennym; budowie i przekształcaniu struktur transgranicznych; ochronie środowiska naturalnego; zapobieganiu klęskom żywiołowym i likwidacji ich skutków oraz wymianie kulturalnej i turystycznej; pielęgnowaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego; ułatwianiu kontaktów międzyludzkich, a także pomocy społecznej i humanitarnej.
W praktyce Euroregion zajął się przede wszystkim współpracą w zakresie:
promocji Euroregionu i gmin członkowskich
rozwoju turystyki i przejść granicznych
rozwoju infrastruktury technicznej terenów przygranicznych tj. głównie dróg oraz planowania przestrzennego
ochrony środowiska oraz ostrzegania i walki z klęskami żywiołowymi
wymiany kulturalnej, sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz oświaty
rozwoju gospodarczego terenów przygranicznych
pozyskiwania i wymiany informacji turystycznych.
|
|
Biuro Stowarzyszenia
48-200 Prudnik, Rynek - Ratusz
tel.(077) 4367977 lub (077) 4362021
fax: (077) 4362821
http://www.europradziad.pl
|
|
|
|