Położenie geograficzne  
Euroregion Karpaty o powierzchni ok. 160 tys.km2, na którym mieszka ponad 16 mln ludzi, łączy regiony pięciu państw: Polski (województwo podkarpackie - przed reformą województwa: rzeszowskie, krośnieńskie, przemyskie, tarnowskie), Słowacji (regiony jednostek administracyjnych Koszyc i Preszowa), Ukrainy (obwody: Iwano-Frankowsk, Lwów, Czerniowice, Zakarpacie), Węgier (regiony: Borsod-Abauj-Zemplen, Heves, Hajdu-Bihar, Jasz-Nagykun-Szolnok, gminy Szabolcs-Szatmar-Bereg i miasta grodzkie na prawach powiatu: Debrecen, Eger, Miszkolc, Nyiregyhaza), Rumunii (okręgi: Bihor, Botosani, Maramures, Suecava, Satu Mare, Zilah i Harghita). Jest to pierwszy w Europie Euroregion powołany do życia przez regiony państw byłego bloku wschodniego, bez udziału państw członkowskich Unii Europejskiej.



    Historia  
Euroregion Karpacki został utworzony w lutym 1993 roku, kiedy to ministrowie spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i Węgier oraz przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Słowacji, podpisali w Debreczynie porozumienie o stworzeniu Euroregionu Karpaty Wschodnie. Później, w 1997 roku, dołączyła również Rumunia. W lipcu 2000 roku zarejestrowano Stowarzyszenie Na Rzecz Euroregionu Karpackiego "Euro-Karpaty", a rok później odbyła się inauguracja Euroregionalnego Systemu Współpracy. Pierwszą wspólną konferencję poświęcono budowie społeczeństwa informacyjnego w Euroregionie. Utworzenie Euroregionu umożliwiło zinstytucjonizowanie współpracy transgranicznej przede wszystkim w dziedzinie gospodarki, turystyki i kultury. Największy nacisk położono na otwarcie nowych i modernizację istniejących przejść granicznych oraz rozwój bazy hotelowej, sieci sklepów i kantorów. Za bardzo istotną uznano rozbudowę dróg i ulepszenie telekomunikacji. Planowano otwarcie szkół biznesu oraz wymianę i szkolenie przedstawicieli lokalnych mediów.



    Działalność  
Główne cele Euroregionu to m.in. budowa zaufania i dążenie do lepszego zrozumienia między społecznościami różnej narodowości, pochodzenia etnicznego i wyznania zamieszkującymi obszar Karpat i regiony doń przyległe; budowanie dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy narodami; stymulowanie rozwoju Regionów Członkowskich poprzez współpracę transgraniczną i promocję całego regionu. Euroregion Karpacki to obszar o niespotykanych walorach przyrodniczych i kulturowych oraz bogatych, a słabo wykorzystywanych zasobach gospodarczych i społecznych. Działania Euroregionu zmierzają do aktywizacji tego potencjału i dostosowania do standardów stawianych nowoczesnym strukturom transgranicznym i międzynarodowym. Współpraca w regionie dotyczy m.in. integracji europejskiej, ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich, ochrony zdrowia i rozwoju regionalnego, a także administracji, edukacji, kultury, turystyki oraz sportu i rekreacji. Jej istotą jest tworzenie partnerstwa podmiotów sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego ponad granicami pięciu państw, na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego regionów tworzących Euroregion Karpacki. Szczególną rolę w tym procesie pełnią samorządy terytorialne, które umożliwiają prezentację problemów społeczności lokalnych na forum międzynarodowym, promocję potencjału gmin i powiatów, a także gwarantują skuteczność wspólnych działań i lepsze wykorzystanie unijnych środków przeznaczonych na współpracę transgraniczną. Jednym z głównych zadań w Euroregionie jest tworzenie możliwości dla świata biznesu, ponieważ w rozwoju regionu ogromną rolę odgrywa sektor prywatny ze swoją predyspozycją do elastycznego i innowacyjnego działania. Euroregion Karpacki stanowi znaczący rynek zbytu, który jest przedsionkiem do ogromnych i chłonnych rynków wschodnioeuropejskich i azjatyckich. Istotnym elementem współpracy jest też tworzenie systemu gromadzenia, opracowania i wymiany informacji, prezentacja interesów społeczności lokalnych zamieszkujących obszary przygraniczne, promocja zasobów Euroregionu oraz przygotowanie społeczności lokalnych do efektywnego wykorzystania środków z Unii Europejskiej.



    Adresy  
Biuro Polskie Euroregionu Karpackiego
ul. Prochownia 4
38-400 Krosno
tel. (13) 436-49-11, fax (13) 436-49-28
e-mail: pl_office@carpathian.euroregion.org
FUNDACJA KARPACKA
Fundusz Rozwoju Euroregionu Karpackiego ul. 3-go Maja 23/1c
38 - 500 SANOK
tel./fax. (13) 463 02 08
e-mail: fdce@ks.onet.pl
http://www.carpathian.euroregion.org//



    Mapa euroregionu